Viljandi haigla alustas uneraviõe vastuvõttudega

13.01.2020

Viljandi haigla alustas uneraviõe vastuvõttudega

Uneraviõe vastuvõtule on oodatud patsiendid, kellel on häiritud ööuni, esineb päevane väsimus, uneaegsed hingamishäired (norskamine, uneaegsed hingamisseisakud), unetus või liigunisus.

„Uneprobleem on Eestis küllaltki tõsine, patsiente pöördub päris palju ja neid kohti, kuhu pöörduda, on mitmeid,“ ütleb Tartust pärit uneraviõde Ketlin Veeväli, kes võtab Viljandis vastu esialgu kord nädalas. „Nõudlus on palju suurem kui me tegelikult suudame seal ära teha. Näiteks Tartus on meil uneraviõe vastuvõtule järjekord kolm kuud. Erameditsiini vastuvõtud võivad aga jääda paljudele kättesaamatuks“.

Unetuid on palju ja uneaegse hingamishäirega patsiente on samuti üsna palju. Ka liigunisuse häireid esineb rohkesti. Uneraviõde aitab kindlaks teha, mis enesetunde häireid ja väsimust põhjustab ning seejärel kaardistab unepäeviku abil inimese und. „Unepäevik aitab mul hinnata, kui palju inimene magada saab ja kui kvaliteetne on tema uni. See võimaldab otsustada, kas patsient vajab täiendavat uuringut ja kuidas teda edasi abistada. Mingi leevenduse me probleemile ikka leiame,“ räägib Ketlin Veeväli.

Uneprobleemidest räägitakse viimasel ajal ka meedias palju. Samuti on sel teemal ilmunud mõned head eestikeelsed raamatud, millest uneraviõde soovitab kolleeg Kene Verniku kirjutatud abimeest „Hea une teejuht“.

Enne uneraviõe esimest vastuvõttu on oluline täita kodus eelnevalt ära küsimustikud, mille saab väljaprindituna vastuvõtule kaasa võtta. „See kiirendab ja lihtsustab minu tööd, sest sealt saan ma enda jaoks esmase pildi, et osata hinnata, mis võib-olla patsiendil esinev peamine probleem,“ selgitab uneraviõde. Küsimustikke on kaks: emotsionaalse enesetunde küsimustik ja Uppsala uneuuringu küsimustik, lisaks oleks hea täita kahe nädala jooksul ka unepäevikut.

Uneraviõe vastuvõtule võib pöörduda ka saatekirjata. Vastuvõtt on tasuta. Vastuvõtud toimuvad haigla peahoone II korrusel. Registreeruda saab Viljandi haigla registratuuris 434 3001 (E-R 8-16).

 
Pildil: Ketlin Veeväli
 
Ene Veiksaar
SA Viljandi Haigla
Kommunikatsioonijuht
Tel. 4352 025
Mobiil 5301 6518
e-post ene dot veiksaar at vmh dot ee