Keisrilõige

Keisrilõige on operatsioon, mille käigus laps väljutatakse emakast kõhukatteid ja emakaseina läbistava lõikehaava kaudu. Keisrilõige teostatakse anesteesias (üldnarkoosis või spinaalanesteesias ehk seljasüstiga, mil on ema operatsiooni ajal ärkvel). Kõhukatted avatakse, kas horisontaalse või pikilõikega ja emakas avatakse emakalõikega ning laps tõstetakse välja. Sama haava kaudu väljutatakse ka platsenta. Emakalihas ja kõhukatted suletakse õmblustega. Tavaliselt kestab keisrilõige umbes pool tundi. Tugiisikud operatsioonisaalis viibida ei tohi. Peale lapse sündi viib ämmaemand lapse osakonda ning võimalusel asetame lapse isale kõhu peale nahk-naha kontaktiks.

Operatsiooni lõppedes tuuakse ema tagasi sünnitusosakonda ning jääb ämmaemanda jälgimise alla. Keisrilõike päeval pakutakse vett ja teed ning kuivikuid. Keisrilõikele järgnevatel päevadel tuleks vältida gaasi tekitavate toitude ja gaasi sisaldava mineraalvee tarbimist. Kui teil gaasid väljuvad ja kõht on läbi käinud, siis tuleks seda ämmaemandale mainida, et saaksime teile pakkuda haiglatoitu.

Üldjuhul suudab ema voodist tõusta keisrilõikele järgneval päeval. Samas, mida varem aktiveeruda ja liikuma hakata, seda parem. 

Valuvaigisteid manustatakse esimestel päevadel regulaarselt, kuid üldiselt on vajadus valu vaigistamiseks väga individuaalne. Vajadusel manustatakse ka antibiootikume ning emaka kokkutõmmet soodustavaid ravimeid.

Keisrilõike järgselt lubame ema ja lapse koju tavapäraselt kolmandal operatsioonijärgsel päeval.

Keisrilõiked võivad olla nii plaanilised kui ka erakorralised.

ERAKORRALISE KEISRILÕIKE NÄIDUSTUSED:
o lapse elu on ohus
o ema elu on ohus
o sünnitus ei edene nii, nagu peaks, vaatamata ravimite kasutamisele.

Ilma meditsiinilise näidustuseta keisrilõiget ei teostata, sest sellega võivad kaasneda tõsised riskid ning tegemist on ikkagi suure operatsiooniga.

Juhul, kui on teostatud juba üks keisrilõige, siis see ei tähenda, et ka edaspidi tuleb sünnitada keisrilõike teel. Suuremal osal naistel õnnestub soodsate tingimuste korral sünnitada edaspidi vaginaalselt.

PLAANILISE KEISRILÕIKE NÄIDUSTUSED ON:
o varem olnud kaks või enam keisrilõiget, üks T-kujuline keisrilõige või emakaoperatsioon, mille käigus on avatud emaka õõs
o loode ei ole peaseisus
o äge genitaalherpes, halvasti ravile alluv või ravimata HIV-infektsioon
o kaksikrasedus (looted on ühe platsentaga ja ühes veekotis või kolmikud)
o platsenta eesasetus

PLAANILINE KEISRILÕIGE 

Kui teid on suunatud haiglasse plaanilisele keisrilõikele, siis tavapäraselt ootame teid haiglasse eelneva päeva õhtul, et täita dokumentatsioon, teostada anestesioloogi konsultatsioon ning teha vajadusel lisauuringuid/analüüse. Operatsioonipäeva hommikul valmistatakse teid ette operatsiooniks. Selleks paigaldatakse veenikanüül ning seatakse üles tilkinfusioon füsioloogilise lahusega, manustatakse vajalikud ravimid ning paigaldatakse põiekateeter.

! Juhul, kui sünnitustegevus hakkab peale enne plaanilise keisrilõike aega, tuleks haiglasse pöörduda koheselt, vajadusel võite kutsuda endale kiirabi. Sellisel juhul teostatakse keisrilõige erakorraliselt.

 

! Võtame teid vastu eraldi sissepääsu kaudu haigla vasakpoolsest küljeuksest (bussipeatuse poolne osa). Saabudes vajutada 3 korda uksekella ning meie personal tuleb teile ukse juurde vastu. Võtta arvesse, et personal tuleb alla kolmandalt korruselt, seega võib see võtta aega mõni minut.