Viljandi haigla laste- ja noorukitepsühhiaatria osakond saab Selveri toel mänguteraapia toa

28.01.2020

„Koos on kergem“ on üks vanemaid laste heaks suunatud heategevuskampaaniaid Eestis, mida Selver korraldab  juba 17 aastat. Annetusi koguti poolteist kuud. Viljandi haiglale andsid toetussumma üle Männimäe Selveri juhataja Kati Pell ja Centrumi Selveri juhataja Jana Napritson. „Soovime tänada kõiki oma kliente ja koostööpartnereid, ilma kelleta ei saaks me sellist toetussummat kokku,“ ütles Kati Pell.

Mänguteraapia on üks teraapia liikidest, mis on mõeldud lastele ja noorukitele, kes on kogenud pereprobleeme, suhteprobleeme, väärkohtlemist, hülgamist või kellel esineb arenguhäireid. Mänguteraapia ruumis on tavaliselt näiteks liivakast, savi meisterdamiseks, erinevad kujukesed, muusika, lauamängud jm. „Eesmärk on paremini aru saada vaimse tervise probleemiga lapse või nooruki muredest. Mäng on neutraalne pind, kus laps saab ennast avada ja võti, kuidas temani jõuda,“ ütles laste- ja noorukitepsühhiaatria osakonna juhataja dr Marja-Liisa Samoldin. Teisisõnu aitab terapeut läbi tegevuse ja turvatunde pakkumise väljendada lapsel oma mõtteid, soove, tundeid ning vajadusi. „Selline teraapiavorm on kasutatav ka autismi spektri häiretega patsientide puhul, kelle eneseväljendusoskus on  piiratud. Samuti annab mänguteraapia ruumis läbiviidav teraapiaseanss võimaluse ka lastevanematel jälgida, kuidas lapsega tegeletakse ja sellest õppida“.


Lastepsühhiaater dr Liisa Leppiku sõnul on sarnane teraapiatuba Tallinna Lastehaiglas. Viljandisse plaanitaval ruumil on tegelikult ühendatud kaks funktsiooni – lisaks mänguteraapiale saab seal läbi viia ka tunnetusteraapiat. Kompimiseks eri tekstuuriga pinnad, kuulamiseks helisüsteemid, valguslahendused aitavad last erinevate meelte kaudu arendada. Dr Leppik: „Mängu- ja tunnetusteraapiat saab teha igas vanuses lastele ja noortele. Intensiivse teraapia korral on juba paari nädalaga võimalik märgata positiivseid muutusi. Vanemaid teraapiasse kaastes saab samas olulist infot vanema ja lapse suhte kohta."

Teraapiatuba on Viljandi haigla Jämejala korpuses on kavas avada augustikuuks.


Jana Napritson, Kati Pell ja dr Marja-Liisa Samoldin.

 

Ene Veiksaar

SA Viljandi Haigla kommunikatsioonijuht 

ene.veiksaar@vmh.ee