Vaktsineerimine aitab kaitsta haiguste eest, millesse nakatumine kevade saabumisega suureneb

08.04.2024

Käes on kevad ning see tähendab paljude inimeste jaoks rohkemat aega õues ning erinevaid kevadisi aiatöid. Kevade saabumisega suureneb aga ka oht nakatuda mitmetesse haigustesse, mille põhiline ja kõige lihtsam ennetusvahend on vaktsineerimine. 

Viljandi haigla õe Reeli-Mai Valge sõnul on põhilisteks kevadhooajal kimbutavateks haigusteks puukentsefaliit ja teetanus, kuid ta soovitab inimestel üle vaadata ka enda kaitse leetrite vastu.

„Inimesed puutuvad iga päev kokku paljude haigustekitajatega, mille eest pakub kaitset immuunsüsteem, mis töötab pidevalt ja märkamatult. Vaktsineerimine aitab organismil ohte ära tunda ja neile vastu astuda. Vaktsineerimise tulemusel kujuneb sarnane immuunsus, nagu nakkushaiguse läbipõdemisel. See tähendab, et inimese keha suudab hiljem vastava haigustekitajaga kokku puutudes kahjulikud mikroorganismid enne nende massilist paljunemist hävitada,“ selgitas Valge, miks on oluline end vaktsineerida.

Ta lisas, et oluline on ka korduvvaktsineerimine. „Korduvate kaitsesüstide eesmärk on säilitada organismis nakkushaiguste vältimiseks piisav hulk antikehi. Nende vajadus sõltub sellest, milliseid nakkuseid on inimene juba põdenud, milliseid vaktsiine on juba tehtud, millised on tööga seotud riskid, kas Eestis esineb ohtlikke haiguspuhanguid ning kuhu plaanitakse lähiajal reisida,“ ütles Valge.

Puugid ärkavad juba esimeste soojakraadidega

Puukentsefaliidi puhul on tegemist kesknärvisüsteemi nakkushaigusega, mis võib tekitada mitmeid jääknähte, näiteks tasakaalu- ja koordinatsioonihäired, jäsemete halvatused ja mäluhäired ning millel puudub spetsiifiline ravi. Seetõttu peaksid kõik Eestis elavad inimesed mõtlema puukentsefaliidivastase vaktsineerimise peale.

Reeli-Mai Valge sõnul tuleks praegu üle vaadata enda kaitse puukide poolt levitatava entsefaliidi vastu, sest nüüd vaktsineerides saab esimese kaitse suve alguseks. „Puugid muutuvad aktiivseks juba siis, kui maapinna temperatuur on +5 kuni +7oC. Nad levitavad kahte haigust – puukborrelioos ja puukentsefaliit. Puukborrelioosi vastu vaktsiini ei ole, see eest on aga puukentsefaliidi vältimiseks tõhusad ja ohutud vaktsiinid nii täiskasvanutele kui lastele alates ühe aasta vanusest. Puukentsefaliidi vaktsineerimiskuur koosneb kolmest süstist. Kaks esimest tehakse 1-3 kuulise vahega, kolmas kuni aasta hiljem. Pärast kahte süsti on immuunsus hea, kuid kestab ainult ühe hooaja, kolmas süst pikendab immuunsust,“ rääkis õde, „Eesti on Euroopa üks kahest kõrgeima puukentsefaliidi haigestumismääraga riike ning seetõttu on soovitatav korduvvaktsineerimine iga viie aasta tagant. Kui aga vaktsineerimiskuur on pooleli jäänud, siis jätkatakse sealt, kus see pooleli jäi.“

Soojemate ilmade saabumisega on suurem tõenäosus nakatuda ka teetanusega

Teetanuseoht võib kaasneda marrastuste, lõike- ja torkehaavade, pindudega, aga ka putukate ja loomade hammustustega. „Haigust iseloomustab lihaskrampide teke, mida põhjustab pinnases asuv bakter. Kergematel juhtudel on haigus ravitav, raskematel juhtudel lõpeb surmaga,“ rääkis Valge lisades, et Eestis on kasutusel kahekomponendiline vaktsiin, mis tähendab, et lisaks teetanusele saab kaitse ka difteeria vastu.

„Difteeria on raske haigus, mis võib lõppeda surmaga. Haigus algab katulise mandlipõletikuga, mis võib levida ülejäänud hingamisteedesse ning seetõttu võib tekkida hingamisteede sulgus. Eelkõige on ohustatud lapsed, kellel tekib kõriturse ja lämbumine. Tüsistused võivad tabada ka teisi suurimaid organeid nagu neere, südant ja närvisüsteemi,“ selgitas ta, „Difteeria ega teetanuse läbipõdemine ei anna kaitsvat immuunsust. Oluline on meeles pidada, et lapsena kaitsesüstide kuuri läbinud peavad immuunsuse hoidmiseks end iga 10 aasta tagant uuesti vaktsineerima. Kuigi viimane difteera haigusjuht esines Eestis 2001. aastal püsib risk haiguse taastulekuks, sest mitmetes meie naaberriikides on haigestumisi esinenud.“

Difteeria-teetanuse vaktsiin on riigi poolt kõigile tasuta. Selle saamiseks tuleb pöörduda perearsti poole või mõnda vaktsineerimiskabinetti. Traumade korral tehakse vaktsiin erakorralise meditsiini osakonnas.

Suurenenud on ka oht nakatuda leetritesse

Reeli-Mai Valge soovitab kindlasti üle vaadata ka enda kaitse leetrite vastu, sest 2024. aasta jaanuaris ja veebruaris täheldati leetrite suurenenud haigestumist Euroopas.  „Eestis on sel aastal olnud üks leetritesse nakatumise juhtum. Leetrid on väga nakkav haigus, mis levib õhu ja piiskade kaudu inimeselt inimesele. Haigus algab halva enesetunde, palaviku, nohu ja köhaga ning haigusele iseloomuliku lööbega, mis algab kõrvade tagant ja liigub edasi näole ja kehale,“ kirjeldas ta.

„Need, kes ei ole varasemalt vaktsineeritud või pole haigust läbipõdenud, võivad praktiliselt 100protsendilise tõenäosusega haigestuda, kui puutub kokku nakatunud inimesega. Üks leetrihaige võib nakatada 12-18 inimest, kes on vaktsineerimata või pole haigusega kokku puutunud. Võrdluseks toon kõrvale näite, kus üks grippi nakatunud inimene võib haigust edasi anda 1-4 inimesele. Leetritesse nakatunud inimene on nakkusohtlik juba enne sümptomite teket ehk 4-5 päeva enne ja 5 päeva peale sümptomite avaldumist,“ ütles Valge.

Eestis on kasutusel leetrite, mumpsi ja punetiste vastane liitvaktsiin, mis on hea variant kaitsta end lisaks leetritele ka mumpsi ja punetiste vastu. „Mumps levib piisknakkusena ning selle levinuim väljendumisvorm on kõrvasüljenäärmepõletik. Tursunud näärme kohal on nahk pinges ning seetõttu võivad mälumine ja neelamine olla takistatud. Lisaks võivad kahjustuda ka teised näärmed, näiteks sugunäärmed, kilpnääre jt. Kõik vanusegrupid on haigusele vastuvõtlikud, kuid eelkõige põevad seda lapsed ja noorukid,“ lausus Valge.

Ka punetised levivad piisknakkusena: „Inimene võib olla nakkusohtlik nädal enne ja kuni kaks nädalat peale lööbe teket. Haigusele on iseloomulik palavik, suurenenud kaela- ja kuklalümfisõlmed, kerge nohu ja  nahalööve. Kui naine haigestub punetistesse raseduse ajal, võivad lootel tekkida sünnieelsed kahjustused, rasedus võib lõppeda abordi või isegi loote surmaga,“ ütles õde.

Kõige paremaks ennetusmeetmeks on leetrite, mumpsi ja punetiste vastane immuniseerimine. „Vastavalt Eestis kehtestatud riiklikule immuniseerimiskavale vaktsineeritakse lapsi 1 aasta vanuselt ja revaktsineeritakse 13-aastaselt. Täiskasvanutele kehtib praegu soovitus, et kõik, kes on sündinud enne 1993. aastat ja vaktsineeritud vastavalt riiklikule immuniseerimiskavale peaksid tegema ühe tõhustusdoosi. Isikud, kes ei ole haigust põdenud ega vaktsineeritud, vajavad kahte doosi ühe kuulise vahega,“ kirjeldas Valge.

Nimetatud haiguseid aitab ennetada vaktsineerimine

Kõik eelpoolmainitud haigused on vaktsiinvälditavad nakkushaigused ja põhiliseks ning kõige lihtsamaks ennetusvahendiks on vaktsineerimine. „Vaktsineerimine on oluline nii üksikisiku kui ka ühiskonna tasandil, kuna see aitab vältida nakkushaiguste levikut ja kaitsta ka neid inimesi, kellel ei teki mingil põhjusel vaktsineerimise järgselt piisavalt kaitset või keda ei tohi vaktsineerida, näiteks alla 1-aastased lapsed ja rasedad naised. Vaktsineerimisega hõlmatus peab olema vähemalt 95%, et tekiks karjaimmuunsus,“ sõnas Reeli-Mai Valge.

Üks võimalus end vaktsineerida on Viljandi haigla vaktsineerimisbussis, mis on 9. aprillil ja 14. mail kell 9–15 Centrum 2 parklas. Seal on võimalik lasta end etteregistreerimiseta vaktsineerida puukentsefaliidi, difteeria ja teetanuse, leetrite, mumpsi ja punetiste vastu, samuti COVID-i ja gripi vastu.

Puukentsefaliidi vaktsiin maksab kõigile 31 eurot. Leetrite, mumpsi ja punetiste vastu vaktsineerimine maksab 18 eurot. Difteeria ja teetanuse vaktsiin on kõigile tasuta. COVID-i vaktsiin on samuti kõigile tasuta, gripivaktsiin maksab 17 eurot, kuid on riskirühmadele tasuta.

Võimalus end vaktsineerida on ka Viljandi haigla peahoones. Seal saab vaktsineerida etteregistreerimisega, helistades registratuuri.