14. novembril on rahvusvaheline diabeedipäev

14.11.2019

DIABEET: KAITSE OMA PERET

14. novembril tähistatakse maailma diabeedipäeva ja seda juba 26 aastat. Igal aastal pööratakse tähelepanu haiguse erinevatele tahkudele. Sellel aastal on keskmes perekond – mida iga pereliige saab ära teha, et kaitsta oma lähedasi diabeedi või selle tüsistuste süvenemise eest. Sealjuures ära unustamata ka iseenda vajadusi. Lähedased vajavad samamoodi nõustamist, toetust, julgustamist ja juhendamist nagu diabeetik ise.

Eesti Diabeediliidu andmeil elab Eestis ca 70 000 diabeetikut, maailmas elab diabeediga üle 425 miljoni inimese ning prognoositakse, et lähima kümne aasta jooksul tõuseb see arv 522 miljonini.

Diabeedi tõttu sureb maailmas üks inimene iga 8 sekundi järel, iga 30 sekundi järel kaotab keegi jala või jalaosa, iga kolmas diabeetik kogeb elu jooksul mingil kujul nägemise langust. Diabeetik võib kolm korda sagedamini haigestuda südame-veresoonkonna haigustesse, diabeetikutel esineb kümme korda sagedamini ka neerupuudulikkust.

Varajane diagnoosimine ja ravi aitab kõiki ülaltoodud tüsistusi vältida või neid edasi lükata! Ligi pooltel juhtudel on 2. tüübi diabeet ennetatav.

    - Hoia kontrolli all oma vererõhk, kolesterool, kehakaal ja veresuhkur
    - Toitu tervislikult – söö rohkelt täisteratooteid ja köögivilju
    - Ole aktiivne – liigu regulaarselt
    - Tarvita/manusta sulle välja kirjutatud ravimeid kokkulepitud skeemi järgi
    - Väldi suitsetamist, alkoholi liigtarvitamist ning lisatud suhkruid
    - Külasta regulaarselt tervishoiutöötajat (perearst/-õde, eriarst/-õde, jalaravispetsialist)

 Allikad: www.diabetes.ee, www.worlddiabetesday.org

 

Maike Tšetšin
SA Viljandi Haigla
kommunikatsioonispetsialist
e-post maike.tsetsin@vmh.ee