SARS-CoV-2 antikehade test Viljandi haigla laboris

Meil on hea meel teatada, et alates 7. aprillist 2021 saame Viljandi haigla laboris kvantitatiivselt määrata vereseerumist SARS-CoV-2 antikehi. Täpsem juhend on lisatud SIIN.

Analüüs on mõeldud patsientidele eelkõige Covid-19 infektsiooni läbipõdemise tuvastamiseks ja/või vaktsineerimisjärgse immuunvastuse määramiseks.

Haigust mittepõdenutel ja mittevaktsineeritutel jääb SARS-CoV-2 antikehade tiiter alla 0,8 kU/L (test negatiivne).
Kontrolltestimiste tulemusel jääb vaktsineeritutel ja haigust põdenutel antikehade tiiter reeglina vahemikku 100 – 2000 kU/L, mis näitab, et patsiendi immuunvastus on hetkel piisav ära hoidmaks uut tõsist nakatumist Covid-19-sse. Immuunpuudulikkusega või kergelt Covid-19 põdenud isikutel võib tiiter jääda ka madalamaks.
Poole aasta või aasta pärast analüüsi korrates saab hinnata isiku Covid-19 vastase immuunsuse olemasolu ja vajadust kordusvaktsineerimise järele.

Kuna testimise aparatuur ja reagendid erinevad SA TÜK Ühendlaboris ja Synlabis kasutatavast metoodikast, siis pole testi tulemus (antikehade tiiter) üks ühele võrreldav nendes laborites määratud antikehade tiiriga, kuigi määramise põhimõtted on sarnased. Viljandi haigla laboris määratav SARS-CoV-2 antikehade tiitri maksimaalmäär on 2500 kU/L

Analüüsi on võimalik teha tasulise teenusena pöördudes tööpäeviti Viljandi haigla I korruse verevõtupunkti. Tasulise testi hind on 15,00 eurot (kood T66708), millele lisandub 5,00 eurot verervõtu protseduuri ja tarvikute kulu (kood 1112).

Arstid saavad näidustuse olemasolul oma patsientidele analüüsi tellida läbi labori infosüsteemi tavapärases (valides viroloogia labor: S,P-SARS-CoV-2 Ab) korras, nii nagu teisigi vereanalüüse.


Lugupidamisega
Mati Kallas
Diagnostikakliiniku juht