Tervisealane info Ukraina sõjapõgenikele

09.03.2022

Kõigile Ukrainast saabuvatele sõjapõgenikele on tagatud tasuta vältimatu arstiabi. Erakorralise tervisemurega tuleb pöörduda haigla erakorralise meditsiini osakonda või helistada hädaabinumbril 112.
 

Kuni ravikindlustuse saamiseni on Ukraina sõjapõgenikele tagatud ka vajaminev ravi, mille edasilükkamine või selle andmata jätmine võib põhjustada abivajaja surma või püsiva tervisekahjustuse.
Kuni sõjapõgenikul ei ole ravikindlustust, kirjutatakse ravimiretseptid välja soodustuseta. Ravimite väljaostmist toetab vajadusel kohalik omavalitsus (sotsiaalamet või -osakond).  

 

Sõjapõgenikele on soovituslik läbida üldine tervisekontroll, mille eesmärk on saada ülevaade tervise seisundist, teha nakkuskontrolli uuringud, vajadusel vaktsineerida, planeerida edasine ravi ning väljastada ravimiretseptid. Tervisekontrolli teostavad haiglad, nimekiri on leitav SIIT

Viljandi haiglas toimuvad tervisekontrolli vastuvõtud E-R kell 8-15, etteregistreerimisega haigla registratuuri telefonil 434 3001.

 

Kõigile sõjapõgenikele on tagatud COVID-19 vastane vaktsineerimine.

Viljandi haiglas on võimalik Covid-19 vastu vaktsineerida T-R kell 9-15.30 nii ette registreerimata kui broneerides endale aeg telefonil 434 3001.
Ette registreerimata  on võimalik vaktsineerida ka Sakala keskuses (Talllinna tn 5, Viljandi) teisipäeviti kell 16-19.
Vaktsiinid: Pfizer, Moderna, Nuvaxovid ning Sakala keskuses ka Janssen.

 

Eesti riik rahastab Ukraina põgenikele ka HIVi, tuberkuloosi või narkootikumide tarvitamisega seotud raviteenuste pakkumist, st et vajadusel saavad nad Eestis koheselt oma ravi jätkata. Lisainfo nende teenuste kohta leiate SIIT

 

Emotsionaalset tuge Eestisse saabuvatele Ukraina sõjapõgenikele pakutakse nii eesti, vene kui inglise keeles 24/7 ohvriabi kriisitelefonil 116 006 ning ohvriabi pakub psühholoogilist esmaabi.

 

Elamisloa ja Eesti isikukoodi saanud Ukraina sõjapõgenikel on võimalus elamisloa saamise järel taotleda ravikindlustust taotleda Eesti haigekassast (SIIT). Ravikindlustusele on õigus näiteks üle ühe kuu kehtiva töölepingu alusel töötaval inimesel või töötukassas arvele võetud töötul. Kindlustatutega on võrdsustatud lapsed, rasedad, pensionärid, õpilased, üliõpilased jt inimesed vastavalt ravikindlustuse seaduse reeglitele.

 

Terviseameti kodulehel on ajakohane ja täienev info Ukraina sõjapõgenikele tervishoiuteenuste osutamise kohta eesti, ukraina ja vene keeles (SIIN).