Viljandi haiglas alustati koduhospiitsi teenusega

16.02.2023

Viljandi haigla koduteenuste osakond alustas lisaks koduõendusele ja koduhaiglale ka koduhospiitsi teenuse osutamist. Tegemist on elulõpuraviga, mille põhisisu on vaevuste ja sümptomite kontroll ning leevendus. Suur osa on ka patsientide ja lähedaste nõustamisel, tagatud on hingehoidlik tugi ning vajadusel sotsiaalne abi.

„Koduõenduse teenust ehk õe poolt osutatavat professionaalset tervishoiuteenust inimese kodus pakub Viljandi haigla juba aastaid,“ rääkis koduteenuste osakonna juhataja Kadri Oras. „Covidi pandeemia alguses, kui inimestel oli keerulisem haiglasse pöörduda ning nappis ka haiglaravi kohti, lõime koduhaigla teenuse, milles õde teostab raviprotseduure patsiendi kodus ning arsti konsultatsioon toimub videosilla vahendusel.“ Nüüd oli aeg Orase sõnul küps alustada ka koduse hospiitsiteenusega neile patsientidele ja peredele, kes seda vajavad ja soovivad.
„Järjest rohkem inimesi soovivad vaatamata raskele haigusele oma elu lõpu veeta kodus. Sageli on lähedased valmis seda võimaldama, kui spetsialistid neid sel teekonnal toetavad ja aitavad,“ iseloomustas osakonna juht uut teenust. „Suudame anda kodus tõhusat sümptomaatilist ravi. Meil on ka arsti visiidid, milleks õde loob telesilla tahvelarvutis“.

Teenuse eelduseks on tugev sotsiaalne võrgustik – toetav pere, kes tegutseb vabatahtlikult. „Kui jäädakse hätta, on meil kokkulepe Viljandi linna ja valla sotsiaaltöötajatega, kes püüavad aidata, näiteks koduhooldusega,“ tutvustas Kadri Oras tugisüsteeme. “Seisundi halvenemisel või koduste soovil, kui patsiendi kodus hooldamine ei ole enam võimalik, saab teenuse arst suunata patsiendi hospitaliseerimiseks haiglasse õendusabi teenusele.“

Koduhospiitsi idee ning eeskuju on pärit Soomest. Seal on praktiseerinud nii koduhospiitsi arst Eveli Parveots, kui ka teenuse koordinaator ja  õde Liia Võsu. Lisaks neile on meeskonda kaasatud õde ja koduõenduse koordinaator Eneli Tulp. Lisaks arstile ja õele on kaasatud meeskond, kuhu kuuluvad vajaduse põhiselt sotsiaaltöötaja, hingehoidja ja füsioterapeut.

Patsiendi suunab koduhospiitsi teenusele pere- või eriarst, kui on hinnanud hospiitsravi vajaduse ning ravidokumentides on fikseeritud parima toetava ravi otsus või otsus haigusspetsiifilise ravi lõpetamise kohta. Teenus on patsiendile tasuta.

Teenuse kokku leppimiseks helistada teenuse
koordinaator Liia Võsule telefonil 5454 0073.



Vasakult: koduõenduse koordinaator Eneli Tulp, koduhospiitsi arst Eveli Parveots ja keskel koduhospiitsi koordinaator ja õde Liia Võsu.