Viljandi koduhaigla tähistab 4. sünnipäeva!

01.04.2024

2020. aasta 1. aprillil alustas tööd Eesti esimene koduhaigla, kus aktiivravi vajavale inimesele vajalikud toimingud viib läbi õde tema kodus ning arst konsulteerib videosilla abil.

Koduhaigla arst dr Estri Kruus tõi esile, et neli aastat koduhaigla teenust on toonud meeskonnale tööst rõõmu. „Patsientide hea tagasiside valguses on suur rõõm seda tööd teha,“ ütles ta lisades, et tema arvates on ka kogukond selle teenuse omaks võtnud: „Kui kogukonnas ei oleks vaja koduhaigla teenust ja seda ei hinnataks, siis ei saadetaks meile ka patsiente. Ka kolleegid nii Tartust kui Pärnust on heas mõttes meie peale kadedad, sest neil ei ole selliseid haiged kuhugi suunata.“

Koduõde Eve Pärnaku rõhutas aga meeskonnatöö olulisust. „Ma arvan, et põhjus, miks meil koduhaigla Viljandis nii hästi toimib on hea meeskond. Seda tööd ei saa teha üksi, vaja on toetavaid ja abistavaid inimesi. Meil on suurepärane koduhaigla tööd tegev meeskond, aga ka Viljandi haigla valvearstid, kes meid kunagi hätta ei jäta,“ lausus ta.

Koduhaiglas (hospital at home) tehakse raviprotseduurid õe ja eriarsti poolt patsiendi kodus, seisundite puhul, mis muidu vajaksid aktiivravi haiglas.

Teenusele suunab kas EMO arst pärast patsiendi arstlikku läbivaatust ja vajalike uuringute tegemist või osakonna raviarst varajase väljakirjutamise järgselt, kui patsient vajab veel aktiivravi jätkamist ning seda on võimalik teha kodus. Samuti perearst või eriarst pärast piisavate uuringute tegemist ja raviplaani koostamist.

Koduhaigla teenus on ajaliselt  piiratud ja patsiendi seisundi stabiliseerumisel suunatakse patsient perearsti jälgimisele. Seisundi halvenemisel saab koduteenuse arst suunata patsiendi koheseks hospitaliseerimiseks haiglasse.

Koduhaigla meeskonda kuuluvad sisearst dr Estri Kruus, koordinaator- õde Eve Pärnaku, õde Karoliina Hunt, vajadusel ka õed Heli Miil, Egge Pedai, Merit Tekko, Eneli Tulp, Kadri Oras, Karolin Viira, Erik Sala.