Sagedasemad rasedusaegsed vaevused ja nende leevendamine

Sagenenud urineerimine:
Põie seinad ja kuseteed raseduse ajal lõdvestuvad hormonaalsete muutuste tagajärjel, mistõttu põis ei tühjene täielikult. Põie maht väheneb teda ümbritsevate elundite surve tõttu. Emakas koos lootega surub põiele ja urineerimisvajadus sageneb. Kui lisandub valulik urineerimine, tuleks pöörduda ämmaemanda, naiste- või perearsti poole. Oluline on, et rase ei vähendaks vee joomist. Rakkude normaalseks funktsioneerimiseks vajab organism vähemalt 30 ml vett iga kehakaalu kilogrammi kohta. 

 
Iiveldus:
Esineb enamasti raseduse alguses. Sümptomid algavad tavaliselt 6.-7. rasedusnädalal ja mööduvad 13. rasedusnädalaks. Põhjuseks on hormonaalsed muutused ja aeglustunud mao peristaltika. Soovitav on süüa sageli ja väikestes kogustes. Tarbida piisavalt vedelikku (soovitavalt karboniseerimata jooke). Ingverit sisaldavate preparaatide tarbimisest või ingveri tee joomisest võiks ka abi olla. Iiveldust võivad soodustada rasvased, vürtsikad ja praetud toidud. Eelistada keedetud ja aurutatud toitu. Piisav uni, puhkus ja jalutamine värskes õhus aitavad iiveldust vältida või vähendada. Olenevalt töö iseloomust ja seisundi raskusest võib olla vajalik ka töövõimetuslehel olek ja/või suunamine haiglaravile.

Jalakrambid:
Jalakrampide põhjuseks peetakse nii verevarustuse halvenemist kui ka magneesiumi ja teiste mineraalide puudust toidus. Kramp võib kesta mõnest sekundist kuni 10 minutini. Rasedusaegsed krambid tekivad tihedamini ja enamjaolt öösiti või peale pikemaajalisemat ühes asendis olemist. Jalgu tuleks sirutada ja venitada (võimlemisharjutused). Vajadusel tuleks harjutusi teha mitu korda päevas. Abi võib olla ka paljajalu käimisest ning tugisukkade kandmisest. Kanda mugavaid jalanõusid. Tarvitada lisaks magneesiumi ja toituda mitmekülgselt. Tarbida piisavalt vedelikku.

Kõrvetised:
Kõrvetiste esinemise põhjuseks on mao aeglustunud peristaltika, millele raseduse lõpus lisandub emaka kõrgemast asendist ja diafragma kõrgseisust tingitud ebamugavus. Kõrvetiste puhul on soovitav süüa väikeseid koguseid korraga. Vältida praetud ja vürtsikaid toite, kohvi, kihisevaid jooke, vürtsised ja tomatil põhinevad kastmed ning tsitruselisi. Hoiduda rämps(kiir)toidust ja töödeldud valmistoitudest. Eelista keedetud ja aurutatud köögivilju, kala, kana. Ei ole soovitav heita pikali vahetult pärast söömist. Vajadusel magada tõstetud peatsiga. Ravimitest sobivad Rennie närimistabletid.
 
Kõhukinnisus:
Kõhukinnisuse põhjuseks raseduse ajal on suurenenud emaka surve soolestikule ja hormonaalsetel põhjustel aeglustunud soolte peristaltika. Probleemi aitavad lahendada dieedi korrigeerimine (kiudainete rikas toit-täisteratooted, värsked puuviljad, köögiviljad, oad, herned, läätsed, kliid, ploomid), piisav vee joomine, liikumine. Ravimitest sobivad Duphalac ja EvaQ pärasooleküünlad.
 
Veenilaiendid ja hemorroidid:
Hemorroidide ja veenilaiendeid põhjustavad venoosne pais emaka surve tõttu, veremahu suurenemine ja onkootse rõhu vähenemine ning veresoonte seinte silelihase toonuse alanemine. Abi on dieedi korrigeerimisest, et vältida kõhukinnisust. Jalgade veenilaiendite korral kanda tugisukki. Hemorroidide raviks võib kasutada paikselt toimivad pärasoole küünlaid ja hobukastanit, hepariini või haikõhre toimeainena sisaldavaid kreeme/geele.
 
Sümfüüsivalu, alaselja närvivalud:
Selja- ja vaagnavalu põhjuseks on raseduse ajal keha raskuskeskme muutumine, vaagna sidemete ja liiduste lõdvenemine. Soovitav on kanda bandaaži ja piisavalt liikuda. Vaevusi aitab leevendada rasedate vesivõimlemine ja alaselja/kõhu kinesioteipimine. Kinesioteipimise võimalust pakuvad ka mõned meie haigla ämmaemandad (Tiia Helve ja Kadi Mitt). Võite avaldada oma ämmaeamndale soovi, et ta teid suunaks või ise kirjutada e-mailile tiia.helve[at]vmh.ee või kadi.mitt[at]vmh.ee. 

Tursed:
Turse tekib nn „vaba“ (sidumata) vee kogunemisest keha kõige kaugematesse osadesse. Vajutades tursunud jäsemele jääb jälg. Sokkide kandmisel jäävad sokirandid. Sõrmused ei mahu enam sõrme või ei tule sõrmest ära.
Kui tursed tekivad õhtuks käe- ja jalalabadele, siis see ainuüksi ei anna põhjust muretsemiseks. Keha kogub vedelikuvarusid, mille arvel saab vajadusel kompenseerida suurenenud vedelikuvajadust. Abi on liikumisest, puhta vee joomisest, piisavast unest ja puhkamisest, soola vähendamisest toidus. Kui lisaks tursetele tekib peavalu, nägemishäired, ülakõhuvalu, vererõhu tõus võta ühendust naistearsti/ämmaemandaga.
 
Rasedusarmid ehk striiad:
Rasedusarmid on nahaaluse rasvkoe venimisest ja rebenemisest tekkinud lillakad triibud. Nende tekkimist soodustab kiire kaalutõus ja geneetiline eelsoodumus. Tekivad kõhule, rindadele, puusadele, reitele ja tuharatele. Soovitav on nahka korrapäraselt niisutada õlidega või spetsiaalsete rasedatele mõeldud nahahooldustoodetega
 
Ninakinnisus:
Ninakinnisuse põhjuseks on veremahu suurenemine ja turse limaskestades. Auru tegemine võib aidata mõneks ajaks ninakinnisust leevendada ning mõjub rahustavalt. Näiteks sooja dušši all käimine ning auruses niiske õhuga vannitoas olemine. Apteegist on võimalik leida looduslikke hüpertoonilisi ninaloputuslahuseid, mida võib raseduse ajal kasutada ning mis on täiesti ohutud. Nina loputamine teeb hingamise vabamaks ning kergendab nuuskamist. Kasulik on juua rohkem vedelikku kui tavaliselt ning tõsta pead magamise ajal kõrgemale.